Pēdējās dekādes laikā Eiropa ir pieredzējusi vēl nedzirdētas politskās problēmas; ekonomiskās un finansiālās krīzes, kas neproporcionāli (un negatīvi) ir ieteikmējusi Eiropas jauniešus, palielinoties vardarbīga ekstrēmisma draudiem, teroristu uzbrukumiem, augošu neiecietību, rasismu un ksenofobiju, tiešsaistes naida-runu un aizmiršanu par demokrātiskajām vērtībām.

Jaunieši visā Eiropā ir noraizējušies par šīm problēmām, bet tie ir arī tieši skarti ar šo šķietamo pieaugošo fenomenu.Politiķi, pētnieki un pedagogi visā Eiropā uzdod šos jautājumus par to kāpēc un kā jaunie Eiropieši var tikt radikalizēti un tikt iesaistīti vardarbīgā ekstrēmismā, kāpēc lielākā daļa millenials(tūkstošgadē dzimušo) apgalvo, ka ir iesaistīti un ieinteresēti politikā un ir sociāli aktīvi, taču nevēlās balsot, un kāpēc daži Eiropas populisti ir pārliecinošāki nekā vadošās partijas.

Arī man bija iespēja izmantot lielisko Erasmus+ pieredzi un doties kādā no pasākumiem, kas šajā gadījumā bija konference ‘’Speak UP, Step UP! European youth work empowering young people’s democratic values & active citizenship’’, kas norisinājās  š.g. 16.-18. oktobrī Vācijā, Berlīnē. Vaicāsiet, kādēļ pieteicos?Atbilde ir vienkārša, proti, man rūp Eiropeiskās vērtības, jauniešu iesaiste, izpratne politiskajā sfērā un to sapratne par demokrātiskajām vērtībām, kā arī citas problēmas, ar kurām mēs, jaunieši, saskaramies diendienā.

Šeit būs pāris no jautājumiem, kurus konferencē apskatījām:

  • Vai Erasmus+ ‘’Jaunatne Darbībā’’ programma tiešām attīsta,atspoguļo tās potenciālos mērķus, kā tas ir minēts Parīzes Deklarācijā?
  • Kāda veida izglītojošais darbs ar jauniešiem ir visefektīvākais, lai popularizetu demokrātiskās vērtības?
  • Kādi politikas-procesi strādā , lai attīstītu šāda veida jautanes darbu Eiropā?
  • Ko vēl vajadzētu izdarīt, lai uzlabotu kvalitātes un atbalsta mehānismus tieši šāda spektra darbam?

Atskatoties uz pašu konferenci, tā bija lieliska iespēja satikties ar jomas profesionāļiem (t.sk. ne tikai janiešiem-līderiem, bet arī jaunatnes darbiniekiem, nevalstiko organizāciju pārstāvjiem, iesaistītajiem Erasmus+ programmas izstrādē, pasākumu organizācijā), uzzināt ko jaunu, noderīgu par šo tēmu, apmainīties ar pieredzi, viedokļiem, vērtībām un sapratni par konkrēto tēmu.

Apmeklējot šo semināru, noteikti jutu sevī attīstamies mazāk zināmās, pārvaldītās kompetences, kā arī, ieguvu jaunas atziņas un metodes darbā ar jauniešiem, kā tos iesaistīt/likt tos būt ieinteresētus politiskajā, demokrātisko vērtību sfērā, kā arī citas jaukas atziņas!

Šajā konferencē, kas, lai arī bija diezgan īsa tās norisināšanās garumā (vien 3 dienas), tā bija visnotaļ intensīva, interesanta. Mūs priecēja gan vieslektori/viesrunātāji, iedvesmojoši cilvēki no visas pasaules, kā arī paši varējām diskutēt gan kopīgi, kā 80-cilvēku-liela grupa, gan sadaloties mazākās grupiņās, pāros, pat arī apspriest pašam notiekošo ar sevi, savās domās. Tā bija visnotaļ lieliska un neaizmirstama pieredze. Protams, arī neaizmirsām par tīklošanu jeb networking ,kas ir noderīga ik vienam, kas ir kādas organizācijas biedrs, kas vēlās iepazīstināt kādu ar savu organizāciju vai vienkārši atrast līdzīgi domājošos, domubiedrus, taču vizbiežāk-potenciālos sadarbības partnerus.

Varbūt arī Tevi ir ieinteresējusi dalība līdzīgās konferencēs, semināros, projektos ? Tad ieskaties mājaslapās http://jaunatne.gov.lv , https://www.salto-youth.net un dodies šajā lieliskajā piedzīvojumā! Un nav svarīgi, vai esi jauntanes jomā darbojošs, skolotājs, pasniedzējs, jaunatnes treneris, jaunietis-līderis vai vienkārši entuziasts-arī Tev ir iespēja!

Piesakies un kas zina-varbūt tiksimies kādā seminārā jau pavisam drīz!

Rakstu sagatavojusi RSD aktīviste Madara Neilande